Hra Factorio (pro Windows)

Je potřeba se přihlásit

Pro používání pokročilých funkcí je potřeba se přihlásit.

Pokud ještě nemáte účet, můžete se registrovat.

O hře Factorio

Hodnocení hry
Datum vydání

14. srpen 2020 (1. vydání)

Všechna data vydání…

Prohlížíte si herní profil Factorio pro platformu Windows.

Pokud tady zatím chybí, můžete vytvořit profil hry i pro další platformy.

Popis hry

Stavění továrny na cizí planetě, na které jste ztroskotali při letu vesmírem, transport surovin, zkoumání nových technologií, setkání s mimozemským životem. To vše v podobě mixu budovatelské realtime strategie, RPG a simulátoru vás čeká ve Factoriu.…

Věková doporučení pro hru

Náctiletí 11+

Podívejte se na detaily věkových doporučení nebo přidejte další.

Podrobný popis hry

Stavění továrny na cizí planetě, na které jste ztroskotali při letu vesmírem, transport surovin, zkoumání nových technologií, setkání s mimozemským životem. To vše v podobě mixu budovatelské realtime strategie, RPG a simulátoru vás čeká ve Factoriu.
Factorio je hra českých tvůrců, na které okamžitě poznáte, že ji tvůrci dělají s láskou k ní a s velkým nadšením. Využívají klasické herní principy postavené na tom nejlepším z herního designu, aniž by při tom využívali taktiky velkých herních korporací v touze za ziskem bez ohledu na zážitek hráče. A při hraní to poznáte. Hra je nekompromisně zábavná, ať už hrajete sami nebo po síti s přáteli.
Ale pěkně od začátku. Ve hře začínáte s málem. Máte k dispozici několik základních nástrojů, se kterými se můžete pustit do ruční těžby a zpracování surovin. A tak pokácíte pár stromů, vytěžíte něco železné a měděné rudy, do toho narubete trochu uhlí, nalámete kámen a pustíte se do vylepšování.
Těžit suroviny ručně je dřina. A tak postavíte extraktory uhlí, které jsou z části poháněné tím, co samy vytěží. Zbylou produkci uhlí využijete pro spuštění těžby rud. Na zpracování rud na železné a měděné pláty potřebujete pece, a tak rozjedete těžbu kamení, abyste z něj mohli pece postavit. Abyste materiál mezi jednotlivými částmi továrny nemuseli přesunovat ručně, rozšíříte ji o přepravní pásy, na které materiál překládají robotické paže. Brzy vám tak začne základ továrny téměř autonomně fungovat. Jen kdybyste nemuseli do každého stroje neustále doplňovat uhlí jako palivo. I to ale má řešení!
Klíčovým hybatelem továrny se musí stát elektřina. A tak z připraveného materiálu vyrobíte vodní pumpy, naženete potrubím načerpanou vodu do bojlerů a začnete ji ohřívat na páru spalováním uhlí nebo dřeva, které k bojlerům dopravují pásové dopravníky a nakládají je do nich robotické paže. Páru naženete dalším potrubím do generátoru, které, konečně, začnou vyrábět elektřinu. Nechť začne doba elektrická, řeknete si, a rozvedete elektrickou síť po své továrně. Najednou jsou původní stroje na spalování pevných paliv zastaralé a můžete je nahradit těmi elektrickými, čímž automatizujete energetickou část výroby.
A právě o automatizaci celé Factorio je. Stavíte továrnu, rozšiřujete ji, přidáváte nové a lepší stroje a vyrábíte i vylepšení výzbroje své vlastní postavy, o kterou v tom mumraji jde samozřejmě taky. Továrna krásně běží, už se skoro začnete nad tou dokonalostí nudit, když tu najednou – přepadení!
Důležitým prvkem Factoria je aspekt znečištění. Jste na cizí planetě, která hostí pro vás mimozemský, ale zde přirozený život, který vás bude nějakou dobu tolerovat. Jakmile však usoudí, že vaše znečišťování přesáhlo jisté limity, nelítostně se s vámi pokusí zatočit a zaútočí na vaši továrnu, kterou budete samozřejmě bránit. Nejprve svou vlastní pistolí, pak si vyrobíte samopal, brokovnici, možná i plamenomet nebo raketomet. Ale pak stejně usoudíte, že nejlepší bude, když obranu, jako vlastně vše, začnete automatizovat. A tak vyrábíte obranné věže, munici do nich, zkoumáte vylepšení pro rychlejší střelbu, větší poškození munice. Jde to docela dobře, ale najednou se začnou kolečka tovární ekonomiky zadrhávat. Pro všechny útoky na základnu jste úplně zapomněli, že produkce munice stojí suroviny, a těch bylo v ložisku jen omezené množství. Je potřeba expandovat.
Rozšiřování základny je přirozený a nutný proces. Hledáte nová ložiska a spojujete je se základnou. Ta bližší napojujete dopravními pásy, pro vzdálenější vybudujete vysokokapacitní železniční síť.
A tak vaše základna a její dosah a vliv roste. A spolu s pokračujícím výzkumem si odemykáte nová a nová vylepšení. I výroba uhlí má své limity. Jakmile usoudíte, že míra znečištění a logistické nároky na uspokojení rostoucích energetických nároků továrny jsou již příliš vysoké, pustíte se do výroby solárních panelů a farmy akumulátorů pro pokrytí noční potřeby, nebo se vydáte cestou jaderné energie. První volba je poměrně jednoduchá na rozjezd i výrobu, ale vyžaduje velké území, které musíte využít na vybudování elektráren a baterií. Druhá varianta, jádro, pak zase otestuje vaše schopnosti logicky přemýšlet a navrhnout optimální design atomové elektrárny. Nikdy vás však hra nenechá na holičkách a vždy budete vědět, jakým směrem se ubírat.
A jak tak budete hrou pokračovat, budete se, pomalu, ale jistě, přibližovat k cíli hry. Tím je postavení a vypuštění vlastní rakety se satelitem. A zabere vám to mnoho (desítek) hodin, po které se ale budete královsky bavit. A jakmile se vám to podaří! Můžete začít znova a lépe, nebo pokračovat ve vylepšování továrny. Kolik raket se satelitem dokážete díky své úžasné továrně vlastní výroby ve Factoriu každou hodinu vypustit?


Přidal Honza 11. 5. 2020 17:19 Hodnocení: +2

Můžete popis upravit.

Statistiky hry na MilujemeHry.cz
Statistika ke hřeHráčů
Vlastní1
Přeje si0
Někdy hrálo0
Právě hraje1
Chce vyzkoušet0
Dokončilo1

Na této stránce najdete přehledně základní informace o hře Factorio. Přihlášení uživatelé si mohou hru navíc přidat do své herní knihovny a označit, zda hru hrají nebo zda ji dokončili.

To však není vše, co tady pro hru Factorio najdete. Pokud ji ještě nemáte a chcete si ujasnit, zda je to něco pro vás, mohou vám pomoci v rozhodování obrázky ke hře, videa ke hře a především taky hodnocení a recenze Factorio. Pokud si nejste jistí, zda se vám podaří tuto hru spustit, podívejte se na hardwarové nároky a systémové požadavky hry.

Jestli už titul Factorio máte, možná se vám budou hodit tipy a návody pro hraní. A pokud byste byli už úplně v úzkých, můžete si pomoct podvůdkem v podobě cheatů. A nebo možná bude stačit, když se hru naučíte perfektně ovládat, v tom vám pomůže sekce klávesové zkratky a ovládání.

Možná jste sem přišli něco stáhnout? Pak se vám budou hodit downloady pro hru Factorio.

Čím dál častější jsou vydávaná rozšíření, datadisky, DLC a dodatky, které rozšiřují původní hru.

Nebo snad chcete vědět každičký detail o hře Factorio? V tom případě se podívejte do rubriky zajímavosti, kam se dostanou informace ze zákulisí i věci, kterých si třeba ve hře na první pohled vůbec nevšimnete.

V každém případě si tuhle herní stránku o Factorio vychutnejte! A když budete chtít, nezapomeňte, že můžete jako přihlášení uživatelé sami přidat své poznatky, komentáře, obrázky, videa nebo cokoliv jiného z toho, co tady najdete.